FRIDAYSTM™ MEATOLOGY

Odkryj nowy wymiar dobrego smaku.
Cztery rodzaje mięsa, cztery nieodparte smaki.

Wybierz mięso i burgera, w którym mamy je podać

SCOTTISH BLACK ANGUS * +5 zł, wersja GIGANT * +20 zł

Szkocka wołowina Angus znana jest z drobno marmurkowego mięsa oraz z poprzecznie do cięcia mięsa, rozłożonym tłuszczem. Ta marmurkowa cecha bydła rasy Angus tworzy intensywny, soczysty i aromatyczny smak.

JAPANESE WAGYU * +10 zł, wersja GIGANT * +25 zł

Wagyu jest bardzo cenionym mięsem, ponieważ jest niewiarygodnie delikatne i ma maślany, lekki smak. Wszystko to dzięki intensywnemu, grubemu marmurkowaniu mięsa, które nadaje mu bogaty smak. Japońskie Wagyu jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale zawiera także dużo kwasów Omega 3 i Omega 6, co sprawia, że jest również zdrową przyjemnością.

IrISH LAMB * +8 zł, wersja GIGANT * +23 zł

Prawdopodobnie nie często masz okazję próbować jagnięcinę w burgerach, my postanawiamy to zmienić. Dzięki doskonałemu, charakterystycznemu smakowi, aromatowi i soczystości nasza Irlandzka jagnięcina jest nie tylko niezwykłą ucztą dla Twoich kubków smakowych, ale także jednym z najzdrowszych mięs dostępnych na rynku.

CLASSIC FRIDAYS wersja GIGANT * +15 zł

Smak, który znasz. Smak, który kochasz. Doskonale zbilansowana zawartość tłuszczu delikatnie wydobywa intensywny smak i aromat. W połączeniu z soczystością nasz klasyczny burger Fridays™ zawsze sprawia, że wracasz po więcej.

* – cena podstawowa – Classic Fridays™

Jack Daniel’s® Burger – CLASSIC 39 zł*

Fridays Cheeseburger – CLASSIC 37 zł*

Bacon Cheeseburger – CLASSIC 37 zł*

Southwest Burger – CLASSIC 37 zł*

Opublikowano: